O nás

Chuť hrát divadlo, být na jevišti někým jiným, opět tak jako kdysi v dramaťáku na základce trávit volný čas společně na zkouškách a všem ukázat, co dokážeme…

To bylo hnacím motorem, co nás jako partu kamarádů vedlo před pár lety k myšlence založit ochotnické divadlo. Ale nebýt naší paní vedoucí Kateřiny Gazdové, která nás už dříve vedla v dramaťáku na ZŠ, nikdy by se náš sen neuskutečnil. Tak jsme v červnu 2011 založili soubor, jehož název Divadelní SPONA – SPOlek NAdšenců – vznikl až na podzimním soustředění v Brně.

Vymysleli jsme autorskou detektivní komedii Poslední výkřik a na jaře 2012 ji několikrát zahráli před vyprodaným sálem v Zubří. V létě už jsme vytvořili další hru, sociální drama Víc než osud, kterou jsme v roce 2013 úspěšně představili kromě domovské scény i ve Valašské Bystřici. Třetí hra Láska na horách byla na námět zuberského spisovatele Jana Koláčka (od tisa) a hrála se v Zubří v roce 1939. My jsme jí dali nový háv, o hudební doprovod jsme požádalo cimbálovou muziku Malý Beskyd a kromě Zubří jsme ji s úspěchem zahráli i v Rožnově p.R., Horní Bečvě a Valašské Bystřici.

Po třech letech intenzivní práce přišla roční přestávka, abychom se v roce 2016 v obměněné sestavě pustili do další autorské hry s názvem Vzpomeň si na zítra. Tuto hudební komedii o tom, co se stane, když se najednou vytratí ze života práce i sex-appeal, jsem hráli rok  a kromě okolních měst a obcí jsme ji s úspěchem představili i v Ostravě.

Na jaře 2017 vznikla krátká zpívaná pohádka pro děti Kráska a zvíře a v červnu 2017 jsme pomohli členům dramatického kroužku ZŠ Zubří s jejich novou hrou Srdcem i duší a čtyřikrát ji spolu s nimi zahráli zuberské veřejnosti.

V roce 2019 jsme se doma i jinde na Moravě představili s 5. hrou pojmenovanou Nic nás nezastaví, ve které jsme pootevřeli i duchovní svět. Bohužel nás ale v roce 2020 zastavila vládní coronavirová stopka… Ani jsme neměli derniéru. Pouze jsme ještě před Vánocemi 2019 stihli zahrát dětem k Mikuláši pohádku O Sněhurce (zase s žáky dramatické výchovy ZŠ Zubří).

Je rok 2024 a naše 6. autorská hra Za hranice možností je na světě a opět v ní nechybí písničky a tanec. Těšíme se na Vás!